Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2012
 1. Seoung-Ku Lee (Korea)
 2. Simionescu Atena Elena (Romania)
 3. Sevcovic Martin (Slovakia)
     Catargiu Constantin (Romania)
     Czech Adam (Poland)
     Kolodziejczyk Aneta (USA)
     Kostadinovski Milan (Macedonia)
     Nani Corina (Romania)
     Poignon Nicolas (Germany)
     Sengul Erhun (Turkey)
     Skupniewicz Agata (Poland)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2010
 1. Michalek Milos (Czech Republic)
 2. Zuev Vladimir (Russia)
 3. Mihuleac Wanda (France)
     Baud Sandra (Switzerland)
     Carambia Alejandra (Argentina)
     Czech Adam (Poland)
     Djordjevic Milos (Serbia and Montenegro)
     Marinchevski Veliko (Bulgaria)
     Nubia Ozzi (Argentina)
     Paz Hilda (Argentina)
     Pumar Maria (Argentina)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2009
 1. Habisiak-Matczak Alicja (Poland)
 2. Nichita Maria (Romania)
 3. Winiarski Tomasz (Poland)
     Aleman Liliana (Argentina)
     Barreras Blanca Ester (Argentina)
     Baudery Marc (Belgium)
     Bouchei Marina (Belgium)
     Cho Haruko (Japan)
     Esparza Victor Manuel Ortega (Mexico)
     Esteban Liliana (Argentina)
     Herrera Madariaga Adrian (Mexico)
     Kazuo Aida (Japan)
     Magnano Olga Ines (Canada)
     Matei Dana- Mihaela (Romania)
     Nagem Glaucia (Brazil)
     Nunes Bruno (Brazil)
     Parra Mauricio (Brazil)
     Poltorak Patrycja (Poland)
     Saccomano Blanca (Argentina)
     Spinelli Gabriel Henrique (Brazil)
     Tanimura Akito (Japan)
     Todd G. James (USA)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2008
 1. Bouchei Marina (Belgium)
 2. Kaplas Leena (Finland)
 3. Seo Yun - Jung (Italy)
 4. Kwak NaSil (Korea)
     Barczyk Tomasz (Poland)
     Kriauciunaite Elvyra Katalina (Lithuania)
     Scuilla Jason (USA)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2007
 1. Bondzic Ana (Serbia and Montenegro)
 2. Ahlund Eivy (Sweden)
 3. Antje Veldstra (Netherlands)
     Ajauskas Valentinas (Lithuania)
     Barrera Salgueiro Julia (Brazil)
     Blazevski Trajce (Macedonia)
     Damyanov-Ves Veselin (Bulgaria)
     Djordjevic Milos (Serbia and Montenegro)
     Dopierala Anna (Poland)
     Gojowy Piotr (Poland)
     Hiratsuka Yuji (USA)
     Kazuo Aida (Japan)
     Koblischeck Bernd (Germany)
     Kudo Tadataka (Japan)
     Mohallatee David (USA)
     Monserrat Muriel Lucia (Argentina)
     Nichita Maria (Romania)
     Tikhonova Anna (Belarus)
     Zajko Marek (Poland)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2006
 1. Uchman Magdalena (Poland)
 2. Mitsuo Sanpei (Japan)
 3. Buratti Graciela (Argentina)
     Armata Ludmila (Canada)
     Bondzic Ana (Serbia and Montenegro)
     Ciuclea Ciprian (Romania)
     Esner Hayri (Turkey)
     Kriauciunaite Elvyra Katalina (Lithuania)
     Nani Corina (Romania)
     Nichita Maria (Romania)
     Pereira Nunes Cassiano (Brazil)
     Richter Werner (Germany)
     Smutny Dalibor (Czech Republic)
     Vazquez Angu (Argentina)
     Won Jong-Min (Korea)
     Zajko Marek (Poland)
     Zeljic Nenad (Serbia and Montenegro)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2005
 1. Teregulov Airat (Russia)
 2. Kizilov Vladimir (Russia)
 3. Wojciech Luczak (Poland)
     Buriac Radu (Romania)
     Ciuclea Ciprian (Romania)
     Djordjevic Milos (Serbia and Montenegro)
     Estefanell Pipa (Argentina)
     Mohallatee David (USA)
     Nichita Maria (Romania)
     Veteroska Marija (Macedonia)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2004
 1. Pelletier Denise (Canada)
 2. Hakobyan Arthur (Armenia)
 3. Kohsei (Japan)
     Buratti Graciela (Argentina)
     Ciplea Mihai (Romania)
     Ciuclea Ciprian (Romania)
     Djordjevic Milos (Serbia and Montenegro)
     Eraclide-Vreme Xenia (Romania)
     Fib Tizzi (Finland)
     Frontero Elena (Italy)
     Lemus Juan Ramon (Mexico)
     Lorigados Nara Miranda (Cuba)
     Minato Shichio (Belgium)
     Nichita Maria (Romania)
     Pohjalainen Juha-Pekka (Finland)
     Teregulov Airat (Russia)
     Yoshizumi Toshio (Japan)
     Zgondoiu Mihai (Romania)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2003
 1. Dubauskiene Lida (Lithuania)
 2. Belgeonne Gabriel (Belgium)
 3. Barczyk Tomasz (Poland)
     Aguero Cecilia (Argentina)
     Ajauskas Valentinas (Lithuania)
     Bojankov-Stanko Stanislav (Bulgaria)
     Bortnikov Evgenij (Russia)
     Boullosa Marisa (USA)
     Buratti Graciela (Argentina)
     Chernetsova Natalija (Latvia)
     Ciuclea Ciprian (Romania)
     Cohen Yoel David (United Kingdom)
     Damo Istvan (Hungary)
     Denton Cristopher (Australia)
     Diaz Cecilia (Peru)
     Eraclide-Vreme Xenia (Romania)
     Estefanell Pipa (Argentina)
     Haladaj Wieslaw (Poland)
     Humennyj Volodymyr (Ukraine)
     Jakabhazi Alexandru (Romania)
     Kalezic Marko (Serbia and Montenegro)
     Kihlman Mikael (Sweden)
     Kirchner Celina (Poland)
     Loet Daniel Gomez Alonzo (Mexico)
     Mendonca de Virginia Collier (Brazil)
     Popa Raluca (Romania)
     Ranny Emanuel (Czech Republic)
     Shoshana Shapira (Israel)
     Spenko Tanja (Slovenia)
     Stefanac Iva (Croatia)
     Steffe Gerald (Sweden)
     Stezovic Mehmed (Serbia and Montenegro)
     Vivoda Ana (Croatia)
     Vujovic Milka (Serbia and Montenegro)
     Yoshizumi Toshio (Japan)
     Zombori Jozsef (Hungary)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2002
 1. Ninov Ivan (Bulgaria)
 2. Matruk Istvan Laszlo (Romania)
 3. Febra Abilio (Portugal)
     Ajauskas Valentinas (Lithuania)
     Albert Zoltan (Romania)
     Carulla Ramon (USA)
     Ciuclea Ciprian (Romania)
     Darguzyte Inga (Lithuania)
     Haladaj Wieslaw (Poland)
     Herrera Madariaga Adrian (Mexico)
     Micova Marija (Macedonia)
     Nani Corina (Romania)
     Nichita Maria (Romania)
     Ramirez Ayvar Gloria (Mexico)
     Rubio Martinez Maria Andrea (Mexico)
     Spenko Tanja (Slovenia)
     Torres Garcia Adriana (Mexico)
     Trzcinska Joanna (Poland)
     Wan Hongwei (China)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2001
 1. Wang Shao Chun (China)
 2. Carrau Sophie (France)
 3. Garcia Florian Gustavo Adolfo (Peru)
     Chudzik Tomasz (Poland)
     Ghinea Laura Teodora (Romania)
     Grmek Zvonko (Serbia and Montenegro)
     Havasi Tamas (Hungary)
     Kuckaite Egle (Lithuania)
     Nichita Maria (Romania)
     Opris Cristian Aurel (Romania)
     Pakalka Arvydas (Lithuania)
     Pedrosa G. Sebastiao (Brazil)
     Revueltas Valle Coral (Mexico)
     Trzcinska Joanna (Poland)
     Vela Paola (Peru)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 2000
 1. Ray Leo (Israel)
 2. Lisboa Nogueira Cavalcanti Ana Elizabeth (Brazil)
 3. Hachmi Azza (Germany)
     Besant Derek Michael (Canada)
     Cohen Yoel David (United Kingdom)
     Conde Rizza (Brazil)
     Eppstein-Emrich Nurith (Israel)
     Kalechman Irit (Israel)
     Morales Lopez Ricardo (Mexico)
     Moreno Garrido Antonio (Spain)
     Nedeljkovic Slobodan Bata (Serbia and Montenegro)
     Neis Carla (Switzerland)
     Pedrosa G. Sebastiao (Brazil)
     Reynolds Matthew (USA)
     Shoshana Shapira (Israel)
 
Winners and nominated artist of International Small Engraving Salon 1999
 1. Nesa Anne Catherine (France)
 2. Vertelkaite Egle (Lithuania)
 3. Coppens Miek (Netherlands)
     Agueznay Malika (Morocco)
     Balcacer Ada (Brazil)
     Chuen Cong (China)
     Daskal Ana Maria (Argentina)
     Dubauskiene Lida (Lithuania)
     El Hady Ashraf Abbas (Egypt)
     Fabian Tudor (Ukraine)
     Kasprzak Andrej (Belgium)
     Khoulah Tanweer ()
     Kocovski Ilija (Macedonia)
     Kowalik Roman (Poland)
     Lara Claudio (Argentina)
     Livne Lea (Israel)
     Lodigiani Graciela Monica (Argentina)
     Lourenco Margarida ()
     Lutz Isabelle (Luxembourg)
     Mafra Ana Maria ()
     Mostis Ingrid Laura (Romania)
     Negar Pooya (Canada)
     Pechansky Clara (Brazil)
     Rizzelli Angelo (Italy)
     Savov Gheorghi ()
     Spenko Tanja (Slovenia)
     Taal E (Norway)
     Teregulov Airat (Russia)
     Ticha Alexandra ()
     Tizzi Ibrahim (Finland)
     Toneff Bojidar (Bulgaria)
     Trubow Susan ()
     Wolf Cecilia (Argentina)
     Zbigniev Purczynski (Poland)
     Zhoulu (China)